Karaciğer Yağlanması Neden Olur?
12 Temmuz 2024

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanması, tıbbi adıyla steatoz, karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi sonucunda oluşur. Bu durum her zaman belirti göstermeyebilir, ancak bazı durumlarda karaciğerin kendisine zarar vermesi sonucunda ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Karaciğer yağlanması, aşırı derecede şişman veya obezite hastalığı olan kişilerde daha yaygındır. Ayrıca, şeker hastalığı olan kişilerde, yüksek kolesterol düzeylerine sahip olanlarda ve trigliserit düzeylerinin yüksek olduğu durumlarda daha sık görülür. Bu rahatsızlık, genellikle yetersiz beslenme ve yaşam standartlarının düşüklüğünden kaynaklanabilir. Beslenme düzeninin iyileştirilmesi ve yaşam tarzının düzenlenmesiyle karaciğer yağlanmasının önüne geçilebilir ve çoğu zaman oluşmuş yağlanma durdurulabilir veya tamamen yok edilebilir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanması, vücudun aşırı derecede hareketsiz kalması veya düzensiz çalışması sonucunda da meydana gelebilir. Genel olarak, karaciğerde yağlanma belirti göstermeden ilerler ve kişiler bu rahatsızlığın farkına bile varmayabilirler. Ancak kritik düzeye ulaşan yağlanma belirtileri şunlardır:

 • Kilo kaybı
 • Aşırı halsizlik
 • Karın bölgesinde ağrılar
 • Zihin karışıklığı

Karaciğer Yağlanmasının Nedenleri

 • Obezite: Aşırı kilolar karaciğerde yağlanmaya yol açar.
 • Hızlı Kilo Kaybı: Sürekli olarak aç kalma ve hızlı kilo kaybı, karaciğerde yağlanmaya neden olabilir.
 • Wilson Hastalığı: Bu hastalığın tedavisinde kullanılan kimyasal ilaçlar karaciğerde yağlanmayı tetikleyebilir.
 • Uzun Süreli Damar Yoluyla Beslenme: Geçirilen bir rahatsızlık nedeniyle uzun süreli damar yoluyla beslenme karaciğer yağlanmasına yol açabilir.
 • Vitamin Eksikliği: Aşırı derecede vitamin eksikliği, özellikle A vitamini alımı, karaciğerde yağlanmaya neden olabilir.
 • İlaç Kullanımı: Kortizon içeren ilaçlar, amiodaron, tamoksifen, diltiazem, tetrasiklin, talyum ve östrojenler gibi bazı ilaçlar karaciğerde yağlanmaya yol açabilir.
 • Gebelik: Gebelik döneminde aşırı hareketsiz kalma karaciğerde yağlanmaya neden olabilir.
 • Ameliyatlar: Bazı ameliyatlar sonrasında karaciğerde yağlanma oluşabilir.

Karaciğer Yağlanmasının Komplikasyonları

Karaciğer yağlanmasının, karaciğerin kendini koruma amacıyla oluşturduğu yağ bezeleri sonucunda meydana geldiği düşünülmektedir. Eğer yağlanmaya iltihap oluşumu da eşlik ederse, bu durum karaciğer hücrelerinin harap olmasına neden olabilir. Bu durum tıbbi dilde nekroz olarak bilinir ve daha sonra fibroz ve siroza kadar ilerleyebilir. Karaciğerinde yağlanma olan kişiler, eğer fazla kiloluysa mutlaka fazla kilolarından kurtulmalı, yağlı gıdalardan uzak durmalı, bol miktarda meyve ve sebze tüketmeye özen göstermeli ve düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Karaciğer yağlanması belirtisi olan kişiler mutlaka bu konuda uzman bir doktora başvurmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Liya

12 Temmuz 2024 Cuma

Karaciğer yağlanmasının belirti göstermeden ilerleyebileceği söyleniyor, bu durumu yaşayanlar hangi aşamada doktora başvurmalı? Kilo kaybı ve aşırı halsizlik gibi belirtiler ortaya çıktığında mı yoksa daha erken mi harekete geçmek gerekiyor?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Liya,

Karaciğer yağlanması, belirti göstermeden uzun bir süre ilerleyebilir ve bu nedenle erken tanı koymak önemlidir. Eğer risk faktörlerine sahipseniz (obezite, tip 2 diyabet, yüksek kolesterol gibi), rutin kontroller esnasında karaciğer fonksiyon testleri yaptırmak önemlidir. Kilo kaybı ve aşırı halsizlik gibi belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurmak kesinlikle gereklidir, ancak bu belirtileri beklemeden risk faktörleriniz varsa daha önce doktora gitmek ve gerekli testleri yaptırmak daha doğru bir yaklaşım olur. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğeri Ne Temizler

Karaciğeri Ne Temizler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğer İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Karaciğer İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Karaciğerin Yapısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğerin Yapısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Safra Kesesi Taşı ve Tedavisi

Karaciğer Safra Kesesi Taşı ve Tedavisi

Köpek Balığı Karaciğer Yağı

Köpek Balığı Karaciğer Yağı

Güncel

Metastatik Karaciğer Kanseri

Metastatik Karaciğer Kanseri

Güncel

Karaciğerde Nodül

Karaciğerde Nodül

Güncel

Saraçoğlu Karaciğer Yağlanması

Saraçoğlu Karaciğer Yağlanması