Karaciğer Detoksu Belirtileri ve Tedavisi
07 Temmuz 2024

Karaciğer Detoksu Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Detoksu

Karaciğer, kaburgaların hemen altında sağda yer alan ve genel sağlığımız açısından oldukça önemli görevler üstlenen bir organdır. Zamanla tüketilen besinler ve içecekler nedeniyle yorgun düşebilir. Kendinizi sürekli olarak yorgun hissediyorsanız, halsizlik çekiyorsanız, alerjiler sıkça etkili oluyorsa, baş ağrısı, karamsarlık gibi etkiler bulunuyorsa, muhtemelen karaciğeriniz toksinlerin etkisi altındadır. Aslında her gün karaciğerinizi rahatlatmak amacıyla detoks yapabilirsiniz. Üstelik kendinizi hiç zorlamadan bedeninizi rahatlatabilirsiniz. Karaciğer detoksunda amaç, vücutta birikmiş olan toksinlerin destekle dışarıya atılmasıdır. Karaciğerinizin yağları gerektiği gibi sindirmesine sizler de destek olabilirsiniz. Bunun için neler yapmanız gerektiğine, hangi besinleri tüketmeniz gerektiğine birlikte göz atalım.

Karaciğer Detoksu Sırasında Neler Yapılabilir?

  • Sabahları kalktığınızda güne sıcak suyun içine 1-2 damla limon suyu ve bir fiske toz kırmızı acı biber ekleyerek başlamalısınız. Bu karışım mükemmel bir kan temizleyici olarak etkili olacaktır. Kahvaltı etmeden yarım saat önce bu karışımı içmelisiniz.
  • Sabahları duş alıyorsanız, duşa girmeden önce kuru cildinizi yumuşak bir şekilde ovmanızı tavsiye ediyoruz. Bu lenfatik sistemin rahatlatılması için mükemmel bir yöntemdir. Böylece güne rahatlamış bir şekilde başlayabilirsiniz.
  • Kahvaltınızda mevsim meyvelerinden, yoğurt ve balla hazırlanan smoothie tüketebilirsiniz. Öğle yemeği sırasında ise yeşil sebzelerin suyunu içebilirsiniz.
  • Haftada bir gün brokoli, lahana, turp, roka, karnabahar, şalgam gibi turpgillerden bir sebze yemelisiniz. Bu sebzeler, içerdiği maddeler sayesinde tam bir detoks yapmanıza yardımcı olur.
  • Turşu, sirke, yoğurt ve kefir gibi içinde maya bulunan besinler probiyotik içerdiğinden, sindirim sırasında hazmı kolaylaştıran etkiye sahiptir. Bu nedenle karaciğer detoksu sırasında bu besinlere de yer vermelisiniz.
  • Günlük öğünlerinizin arasında nane çayı gibi sizi rahatlatacak bitki çaylarına yer verebilirsiniz.
  • Zencefil ve köri gibi baharatlar vücutta iltihaplanmaları engelleyici etkiye sahiptir. Aynı zamanda karaciğeriniz için gerekli koruyucu bir antioksidan sağlarlar. Avokado meyvesi de bu şekilde bir etkiye sahiptir ve vücudunuza gerekli glutatyonu destekler. Bu nedenle karaciğer detoksunda bu besinler de yer almalıdır.
  • Detoks sırasında lifli besinlerin mutlaka diyet listesinde bulunması tavsiye edilir. Lifli besinler kabızlığa engel olabilir. Çünkü kabızlık durumunda vücutta toksin birikimi olur ve kalın bağırsağın yeterince çalışmaması toksinlerin dışarı atılmasına engel olur. Bu nedenle özellikle kuru baklagiller, elma, avokado, köklü sebzeler ve badem gibi besinler mutlaka detoks içinde tüketilmelidir.
  • Günlük olarak düzenli şekilde egzersiz yapılması, terleme yoluyla toksinlerin dışarıya daha kolay atılmasını sağlar. Bu uygulamayı hamam ve sauna gibi yerlere giderek de yapabilirsiniz.

Karaciğer Detoksu Sırasında İçilebilecek Sütlü Çay

Akşamları 1 su bardağı yağsız sütü ısıtarak, içine sabah demlediğiniz çaydan bir miktar koyabilir, buna biraz bal, öğütülmüş karanfil, tarçın, zerdeçal, zencefil ve kişniş ilave ederek içmenizi tavsiye ederiz. Bu içecek baharatlarla birlikte size salep gibi gelecektir ve içimi oldukça zevklidir. Diyetisyenler de bu içeceği tavsiye etmektedir. Tam bir karaciğer dostu olan bu içecek, karaciğer detoksu sırasında size yardımcı olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hipodens lezyon nedir?

Hipodens lezyon nedir?

Karaciğer Kanseri Yaşam Süresi

Karaciğer Kanseri Yaşam Süresi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Bitkisel Tedavi

Karaciğer Bitkisel Tedavi

Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Nasıl Yapılır?

Karaciğeri Temizleyen Meyveler

Karaciğeri Temizleyen Meyveler

Karaciğer Değerleri Nelerdir?

Karaciğer Değerleri Nelerdir?

Metastatik Karaciğer Kanseri

Metastatik Karaciğer Kanseri

Güncel

Karaciğer Enzim Değerleri

Karaciğer Enzim Değerleri

Güncel

Karaciğer Nakli Sonrası Yaşam Süresi

Karaciğer Nakli Sonrası Yaşam Süresi