Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir?
11 Temmuz 2024

Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir?

Karaciğer enzimlerindeki yükselme, karaciğer hasarının bir göstergesi olabilir. Karaciğer hücreleri hasar gördüğünde, bu enzimler kana salınır. Normalde karaciğerde depolanması gereken enzimlerin kanda yüksek oranda bulunması, karaciğer hasarının belirleyicisidir. Bu yükseklik, yapılan testlerle kolayca belirlenebilir. Karaciğer hasarının belirlenmesinde en yaygın kullanılan enzimler aminotransferazlardır. Aspartat aminotransferaz (AST, SGOT) ve alanin aminotransferaz (ALT, SGPT) bu enzimler arasındadır. Bu enzimler, karaciğer hücreleri olan hepatositlerde bulunur ve karaciğer hasarlandığında kana karışır. Enzimlerin yükselmesi çeşitli hastalıklardan, kullanılan ilaçlardan, alkolden ve fazla kilodan kaynaklanabilir.

AST ve ALT Enzimlerini Yükselten Karaciğer Hastalıkları

Karaciğerde çok fazla hücrenin ölmesi durumunda, yani yaygın hepatik nekroz halinde, kanda AST ve ALT seviyeleri yükselir. Akut viral hepatitler (Hepatit A ve Hepatit B), kardiyovasküler kollaps (şok) ve belirgin şekilde karaciğer toksisitesi olan ilaçların kullanımı, karaciğer hücrelerinin hasar görmesine neden olabilir ve kanda transaminaz düzeyleri yükselir.

Karaciğer enzimlerinin hafif derecede yükselmesi sıkça görülen bir durumdur. Bu, sağlıklı kişileri bile etkileyebilir ve biyokimya tetkikleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Ancak bu yüksekliklerde karaciğer fonksiyon testlerindeki AST ve ALT seviyeleri normal sınırların iki katını aşmaz veya 100 U/L değerini geçmez.

AST ve ALT değerlerindeki hafif yükselmenin bir nedeni de karaciğerdeki yağlanmadır. Karaciğerdeki yağlanmanın en yaygın nedeni alkol kullanma alışkanlığıdır. Aynı zamanda şeker hastalığı, fazla kilolu olmak da karaciğerde yağlanmaya neden olabilir. Enzimlerdeki yükselmenin bir başka nedeni ise kronik Hepatit C hastalığıdır.

AST ve ALT Enzimlerini Yükselten İlaçlar

Birçok ilaç karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olabilir. Bu ilaçlar arasında;
  • Ağrı kesiciler: Asetaminofen, aspirin, naproksen, ibuprofen, fenilbutazon, diklofenak
  • Psikotik ilaçlar: Karbamazepin, valproik asit, fenitoin
  • Kolesterol düşürücü ilaçlar: Niasin ve statin grubu ilaçlar
  • Antibiyotikler: Sulfametoksazol, sülfonamid, izoniazid, nitrofurantoin, trimethoprim
  • Kardiyovasküler ilaçlar: Hidralazin, amiodaron, kinidin
  • Trisiklik antidepresan ilaçlar
İlaç kullanımına bağlı karaciğer enzim yüksekliği, ilaçların kullanımının bırakılmasından sonra en fazla birkaç ay içinde normal değerlerine döner.

AST ve ALT Enzimlerini Yükselten Nadir Sebepler

Demir metabolizması bozukluğu (hemokromatozis), kronik Hepatit B, Wilson hastalığı, çölyak hastalığı, alfa1 antitripsin eksikliği, Crohn hastalığı, otoimmün hepatit, ülseratif kolit gibi nadir durumlar da karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olabilir. Hepatit B, karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olarak nadiren kronik karaciğer hastalığı oluşturabilir. Karaciğer kanserleri de nadiren enzimlerin yükselmesine neden olur. Bu durum, primer ve metastatik karaciğer kanserlerinde gelişebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Leyla

03 Mayıs 2024 Cuma

Cocugum 4aylil emsimleri hergun yukseliyo bugun 115 oldunu biliyorum ne yapmaliyim korkuyorum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Leyla Hanım,

Öncelikle endişelerinizi anlıyorum. Çocuğunuzun vücut sıcaklığı sürekli artıyorsa, bu durumu kesinlikle ciddiye almalısınız. Bebeklerde yüksek ateş, enfeksiyon gibi ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. En kısa sürede bir çocuk doktoruna başvurmanız en doğrusu olacaktır. Ayrıca, doktorunuza gitmeden önce bebeğinizin ateşini düşürmek için ona bol sıvı vermeye çalışabilir ve serin bir ortamda tutabilirsiniz. Ancak, profesyonel bir tıbbi değerlendirme mutlaka şart. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Tanyıldız

Çok geçmiş olsun. Oncelikle karaciger testleri yapildimi neden kaynaklaniyor. Bunlari bilmeden enzim sayisini dusurme yontemi olmaz. O nedenle hastaligi kesinlestirip doktorunun tedavisine hemen baslamaniz gerekir. Dogustan kaynaklanan bu tür hastaliklarin en dogru bilgisi doktorlardadir.

soru

nurgül

25 Nisan 2024 Perşembe

karaciğer enzimleri neden yüksek olur

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nurgül,

Karaciğer enzimlerinin yüksek olmasının birçok nedeni olabilir. Bunların başında karaciğer hasarı veya iltihaplanması gelir. Hepatit, alkol kullanımı, ilaçların yan etkileri, yağlı karaciğer hastalığı, viral enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar veya safra yolu hastalıkları gibi durumlar karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olabilir. Ayrıca kilolu olmak veya diyabet gibi metabolik hastalıklar da bu duruma katkıda bulunabilir. Kesin nedeni öğrenmek için bir doktora başvurmanı ve gerekli tahlilleri yaptırmanı öneririm. Sağlıklı günler dilerim!

2. Cevap
cevap

Sağun

Genellikle karaciğer rahatsızlıkları, sigara içmekten, alkol tüketmekten, bilinçsiz ilaç kullanımı gibi şeyler olur. Eğer kilo probleminiz varsa buda bir etken. Bunun için enginar hapları veya enginar tüketebilirsiniz. ceviz yiyebilirsiniz. Doktorunuza gidip tedavi olursanız onun vereceği diyet ve ilaçları kullanarak karaciğer rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz

3. Cevap
cevap

Akif

Karaciğer enzimleri karaciğer hasarına ve karaciğerde iltihaplanmaya neden olan bir sorundan dolayı ortaya çıkabilir. Bu etkenler arasında kullanılan bazı ilaçlar, zehirlenme, karaciğer yağlanması, hepatit, alkol alışkanlığı, bilinçsizce kullanılan bitkisel ilaçlar sayılabilir. Ayrıca kalp yetmezliği, obezite, karaciğer kanseri, çölyak hastalığı, wilson hastalığı, kan zehirlenmesi, karaciğere alınan darbe gibi etkenlerde enzimleri yükseltebilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğeri Temizleyen Meyveler

Karaciğeri Temizleyen Meyveler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ender Saraç Karaciğer Yağlanması

Ender Saraç Karaciğer Yağlanması

Karaciğere İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Karaciğere İyi Gelen Meyveler Nelerdir?

Mehmet Ali Bulut Karaciğer Temizliği

Mehmet Ali Bulut Karaciğer Temizliği

Karaciğer Büyümesinin Zararları Nelerdir?

Karaciğer Büyümesinin Zararları Nelerdir?

Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğerin Faydaları Nelerdir?

Karaciğerin Faydaları Nelerdir?

Karaciğerde Nodül

Karaciğerde Nodül

Kronik Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi