Karaciğer Enzim Değerleri
19 Temmuz 2024

Karaciğer Enzim Değerleri


Karaciğer enzim değerleri, sağlıklı bir karaciğerin göstergesidir. Enzim değerlerinin yüksekliği, karaciğer hastalıklarının bir göstergesi olabilir. Hasar gören karaciğerde ilk belirleyici olan, hücreler tarafından salgılanan enzimlerdir. Sağlıklı bireylerde bu enzimler karaciğerde depolanır. Hücrelerde hasar oluştuğunda, karaciğerdeki enzimler kana karışır. Bu durum yapılan testlerle belirlenebilir.

Karaciğer Enzim Testleri

Karaciğere ait aminotransferaz enzimler kullanılarak sonuç alınır. ALT (alanin aminotransferaz) ve AST (aspartat aminotransferaz) gibi enzimler bu testlerde önemli rol oynar. Normalde, ALT ve AST kanda belirli miktarlarda bulunur. AST, karaciğerin dışında beyin, kas ve böbreklerde de bulunur. Bu dokulardaki hasarlarda da enzim değerleri yüksek çıkar. Bu nedenle, enzim yüksekliği sadece karaciğere bağlanmamalıdır. Ancak, ALT değerindeki yükselme genellikle karaciğer hastalıklarıyla ilişkilidir ve bu nedenle enzim değerleri göz önüne alınmalıdır.

Karaciğer Enzim Değerlerini Yükselten Etkenler

AST (SGOT) normal değerleri 5-40 U/L, ALT (SGPT) normal değerleri ise 7-56 U/L arasında değişir. ALT ve AST enzim değerleri düşük olmasına rağmen, yüksek düzeyde hasar oluşmasıyla kronik karaciğer yetmezliği bulunan kişilerde siroz gelişebilir. Enzimlerin hafif düzeyde yükselmesine sıkça rastlanır. Bunun en önemli sebebi karaciğerdeki yağlanmadır. Bunun dışında alkol kullanımı, şeker hastalığı, obezite gibi sorunlar da değerleri yükseltebilir. Kronik hepatit C hastalığı da karaciğer enzim değerlerini yükseltebilir.

Bazı rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar da enzimlerin yükselmesine neden olabilir. AST ve ALT değerlerinin anormal şekilde yükselmesi, kronik hepatit B ve Wilson hastalığından kaynaklanabilir. Çölyak hastalığı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, otoimmün hepatit gibi rahatsızlıklar da anormal yükselişin nedenlerindendir. Karaciğere yayılan çoğu hastalık enzimleri yükseltebilir.

Kolon ve pankreas dışında mide kanserleri de karaciğer hücrelerinde geliştiğinden AST ve ALT değerleri yükselebilir. Sağlığı yerinde olan kişilerde bu yükseklik meydana gelirse, mutlaka nedeni belirlenmelidir. Çünkü karaciğer enzimlerinin yükselmesi, karaciğer hastalıkları hakkında bilgi verir. Alkol alışkanlığı, obezite gibi sorunlar aşıldığında, değerler normal düzeye iner. Ancak alınan önlemlere rağmen düşüş gözlenmezse, bazı testlerle karaciğer hastalıkları belirlenebilir. Bununla uygun tedavi uygulanarak, değerlerin normale inmesi sağlanır.

Karaciğer Hücrelerinin Özellikleri

Karaciğerde bulunan bir hücrenin yaşam süresi 150-180 gündür. Bu hücrelerin %80 kadarında tek çekirdekli oluşum, %20 kadarında ise iki çekirdekli oluşum bulunur. Bu hücreler enzimleri parçalama ve birleştirme görevini yerine getirir. Kalp atışlarının her birinde, kanın %28 oranı karaciğerden geçer. Karaciğerin ihtiyacı olan oksijenin %60'ını toplardamar, %40'ını ise atardamar sağlar.

İlaçların Karaciğer Enzimlerine Etkisi

Karaciğerdeki hasarı belirlemekte değerlendirilen enzimler aminotransferaz olarak tanımlanır. Çoğu ağrı kesici ilaçlar bu enzimlerde yükselmeye neden olabilir. Bu yüzden ilaçlar dikkatli kullanılmalıdır. Aspirin dışındaki naproksen ve diklofenak gibi ilaçlar da değerleri değiştirebilir. Psikotik ilaçların bir kısmı da enzim değerlerinin yükselmesini sağlayabilir. Sık kullanılan antibiyotikler de bu etkiyi gösterebilir. Karaciğer enzimleri ilaç kullanımından kaynaklanıyorsa, ilaçların kullanımının bırakılmasıyla belirli bir sürede normal seviyelerine iner.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İbrahim Saraçoğlu Karaciğer

İbrahim Saraçoğlu Karaciğer

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer?

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer?

Karaciğerde Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Lezyon Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Nerede Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Nerede Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer İflası Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer İflası Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavi

Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavi

Güncel

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir

Karaciğer Yağlanması Nasıl Önlenir