Karaciğer Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Karaciğer Rahatsızlığı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer rahatsızlığı belirtileri, nadir olarak kişilerde beliren ve bu rahatsızlığın belirtisine karaciğerin iflas etmesine kadar rastlanmayan bir rahatsızlık türüdür. Karaciğerler vücudun düzenli olarak fonksiyonlarını yerine getirmesinde oldukça önemli olan organlardır. Bu organlar vücudun su dengesini önemli ölçüde ayarlar ve bu sayede vücutta su eksikliği giderilerek vücut sisteminin olumsuz etkilenmesine engel olur. Karaciğer rahatsızlıklarının meydana gelmesi kişileri ani olarak çökertir ve kişilerin psikolojik olarak da etkiler. Bu rahatsızlıkla karşı karşıya gelen kişilerde aşırı derecede kilo kayıpları meydana gelir ve vücudun dengesiz olarak beslenmesine olanak sağlar.

Karaciğer rahatsızlığı belirtileri, vücutta bulunan bütün canlı organizmalar üzerinde ağır etkileri oluşturduğu görülebilir. Bu sebeplerden dolayıdır ki meydana gelen karaciğer rahatsızlıklarının ciddiye alınması gerekmekte. Tabi bizim toplumuzun bireyleri rahatsızlığın son aşamasına ulaşıldığı vakit doktora başvurmaktadır. Buda rahatsızlık görülen organın kurtarılmasına engel olan durumlardan olur. Pek çok karaciğer rahatsızlığı belirli bir zaman geçtikten sonra kendini yıllar sonra yani vücutta aşırı derecede ilerledikten sonra belli etmektedir. Karaciğer hastalığının kişileri yanıltıcı tarafı, vücutta belirti olarak ağrı gibi belirtileri meydana getirmemesi ve herhangi bir belirti veya herhangi bir işaret oluşturmamasıdır. Meydana gelen olası şikâyetler belirsiz olarak kişilerin etkilenmesini sağlar. Karaciğer rahatsızlıklarının kendine göre belirtileri vücutta kendini gösterir bu belirtileri sıralayacak olursak eğer aşağıda sıralanan şekilde olacaktır.

Karaciğer Rahatsızlığı Belirtileri: Karaciğerde oluşan belirtilerden vücudu en fazla etkileyeni kişilerde aşırı derecede oluşan halsizliktir. Halsizlik oluşumu kronik bir oluşumdur. Bu durumda oluşan halsizlik karaciğer rahatsızlığının olası durumlarından şüphelenilebilir. Kişide konsantrasyon bozuklukları oluşabilir ve bu durumlar da karaciğer rahatsızlığı belirtilerinden kaynaklı olabilir. Üst karnın sağ tarafında baskı oluşumu hissediliyorsa eğer bu belirtinin oluşması da karaciğer rahatsızlığına işaret olabilir. Kişinin dışkısında koyu renk bir dışkı oluşması, koyu renkte idrar oluşması gibi belirtiler, kişide sürekli oluşan kaşıntı hali varsa bu belirtiler de karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabilir. Kişinin yemiş olduğu yemeklerden sonra tiksinti durumu oluşması, kişilerin iştah kaybı yaşaması, ani olarak meydana gelen kilo değişimleri, karında şişkinlik oluşması, mide bulantısı ve kusma meydana gelmesi, cilt ve gözlerde sararma oluşması, iç kanamaların belirmesi, sıklıkla kendini gösteren eklem ağrıları oluşması karaciğer rahatsızlığı belirtileri olarak kendini gösterir. Karaciğer rahatsızlığı belirtileri kesinlikle dikkate alınması gereklidir. Aksi takdirde karaciğerin iflasına kadar ilerleyebilir. Bu gibi belirtilerin meydana gelmesinde hemen Uzman bir doktora başvurulması gerekmekte, doktorun yaptığı testler sonucunda bu türden rahatsızlık varsa eğer hemen kontrol altına alınarak tedavi sürecine başlanmalıdır. Geç kalınan tanılar büyük kayıplara yol açabilir kesinlikle rahatsızlığın tedavisine geç kalınmamalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Karaciğer Yetmezliği Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Karaciğer Enzim Yüksekliği

Bebeklerde Karaciğer Enzim Yüksekliği

Hemanjiom Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Hemanjiom Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesinin Zararları Nelerdir?

Karaciğer Büyümesinin Zararları Nelerdir?

Metastatik Karaciğer Kanseri

Metastatik Karaciğer Kanseri

Güncel

Karaciğer Sirozunda Beslenme Türleri

Karaciğer Sirozunda Beslenme Türleri