Gebelikte Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi
19 Temmuz 2024

Gebelikte Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Karaciğer Fonksiyonları ve Sağlık

Gebelik, bir kadının yaşamında oldukça önemli bir süreçtir. Vücuttaki hormonal değişimler nedeniyle hem kadın hem de anne karnındaki bebek açısından bazı belirtiler meydana gelebilir. Bir anda hafif bir rahatsızlığın ciddi bir soruna dönüşmesi muhtemeldir. Kadın, ciddi gebelik riskleriyle karşılaşabilir. Bu risklerden biri de karaciğer fonksiyonlarında ortaya çıkan anormalliklerdir. Gebelikte karaciğer sorunları yaşanması, ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gebelikte Karaciğer Sorunları Nelerdir?

Gebelik İntrahepatik Kolestazı (GİK):

Gebelikte intrahepatik kolestaz (GİK), yaygın karaciğer sorunları içinde yer alır ve safra akışının anormal olması ve asit birikmesi nedeniyle oluşur. Belirtileri arasında sarılık, koyu renkli idrar, şiddetli kaşıntı ve kızarıklık yer alır. Kadında anksiyete ve yorgunluğa neden olabilir. Bu aynı zamanda bebeğin sağlığını da etkiler. Doğum sırasında mekonyum lekelenmesi riski vardır. Bazen erken doğum veya bebek ölümlerine neden olabilir.

HELLP Sendromu:

HELLP sendromu, karaciğer enzimlerinin yüksekliği ile kanda trombosit seviyesinin düşüklüğüyle karakterizedir. Kırmızı kan hücrelerinin hızla parçalanması nedeniyle ciddi gebelik komplikasyonları arasında kabul edilir. Son üç aylık dönemde teşhis edildiğinde, bir preeklampsi formu halindedir. Bu sorun, doğum sonrası sorunlara da neden olabilir. Plasenta ayrılması olursa, erken doğum gündeme gelebilir. Neden olduğu ciddi sorunlar arasında şiddetli kanama, felç, böbrek yetmezliği ve annenin ölümü yer alır.

Akut Karaciğer Yağlanması:

Gebelikte karaciğer yağlanması, karaciğerdeki hücrelerde yağ birikimiyle ilgilidir. Nadir olarak görülse de karaciğer ve böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Belirtileri arasında anormal şekilde ağrı, şiddetli baş ağrısı ve kusma yer alır. Aşırı sarılık sorunu olan kadınlarda karaciğer yağlanması daha fazla görülür.

Hepatit:

Hepatit A, B ve C virüsleri hepatite neden olur. Bu virüslerden Hepatit B, gebelikte rahimden bebeğe geçebilen en şiddetli türdür. Karaciğer açısından belirtiler arasında sarılık, yorgunluk, iştahsızlık ve anormal derecedeki rahatsızlıklar yer alır.

Preeklampsi:

Preeklampsi, gebelik döneminde kadınlarda en fazla görülen karaciğer sorunları arasındadır. Karaciğer enzimlerinde ve karaciğerde şişkinlik olacak derecede yüksek olmasına neden olur. Annenin erken belirtisi kan basıncındaki yükselmedir. Karaciğerdeki zarın oluşma nedeni, idrardan sızan proteindir. Genellikle gebeliğin son üç aylık döneminde etkili olur. Erken aşamada tanı konulamazsa, annede felce, kasılmaya, anne ve bebeğin kaybedilmesine kadar ciddi sorunlara neden olabilir.

Gebelikte Karaciğer Rahatsızlıklarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelikte yaygın olarak görülen karaciğer sorunları ilaç tedavisiyle tedavi edilebilir. Bazı durumlarda gebelikte karaciğer rahatsızlığının tek tedavi seçeneği bebeğin doğmasıdır. Erken teşhis edilen GİK, başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Antihistaminik ilaçlarla kaşıntılar tedavi edilirken, safra akışını düzenlemek amacıyla ilaç tedavisi uygulanır. HELLP sendromunda, karaciğer yağlanmasında ve preeklampsi tedavisinde ise doğum seçeneği tedavidir. HELLP sendromunda bebeğin 34 haftadan küçük olması halinde, iki gün süreyle doğum ertelenerek bebeğin akciğerlerinin gelişmesi amacıyla ilaç tedavisi uygulanabilir. Gebelikte karaciğer sorunları oldukça ciddi kabul edilen sorunlar arasındadır. Karaciğer fonksiyonlarında ortaya çıkan anormalliklerin belirlenmesi için bazı testler yapılabilir. Uygulanan doğru tedaviyle gebeliğin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi sağlanabilir. Bu nedenle gebelikte karaciğer sorunları ihmal edilmemelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Zerare

12 Temmuz 2024 Cuma

Gebelikte intrahepatik kolestaz yaşayan oldu mu? ޞiddetli kaşıntı ve kızarıklık nasıl hissediliyor? GİK nedeniyle erken doğum yaşayan var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Zerare,

Gebelikte intrahepatik kolestaz yaşayan kişilerin deneyimleri farklılık gösterebilir. ޞiddetli kaşıntı, göbek, el ve ayaklarda daha belirgin olabilir ve geceleri artabilir. Bu durum bazen kızarıklık ile birlikte olabilir, ancak kaşıntı genellikle kızarıklık olmadan da hissedilebilir. GİK nedeniyle erken doğum yaşayanlar da var; doktorlar genellikle durumu yakından izleyerek gerekli görürlerse erken doğumu planlayabilirler. Gebeliğin ilerleyen haftalarında düzenli kontrol ve doktor tavsiyelerine uymak önemlidir.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer Yağlanması İbrahim Saraçoğlu

Karaciğer Yağlanması İbrahim Saraçoğlu

Karaciğer Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Enzim Yüksekliği

Karaciğer Enzim Yüksekliği

Karaciğerde Taş Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Taş Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğere Faydalı Yiyecekler?

Karaciğere Faydalı Yiyecekler?

Güncel

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Güncel

Karaciğer Kitle Tedavisi Nelerdir?

Karaciğer Kitle Tedavisi Nelerdir?