Karaciğer Nakli Maliyeti Nedir?
09 Temmuz 2024

Karaciğer Nakli Maliyeti Nedir?

Karaciğer Naklinin Gerekliliği

Karaciğer nakli, karaciğer yetmezliği nedeniyle yapılan bir ameliyattır. Akut karaciğer yetmezliği durumunda, karaciğer değer tablosundaki anormal sonuçlar nedeniyle acil olarak karaciğer nakli ameliyatı yapılması gerekmektedir. Kronik karaciğer yetmezliği ise uzun dönemli bir durumdur ve sürekli doktor gözetimi altında olmayı gerektirir. Çeşitli görüntüleme testleri ve biyolojik tetkikler tamamlandıktan sonra, hastaya uygun karaciğer nakli yapılabilir. Erken teşhis, nakil başarısının yüksek olabilmesi için çok önemlidir.

Organ Naklinin Önemi

Organ nakli, organ yetmezliği veya organ iflası yaşayan hastalar için kesin tedavi yöntemlerinden biridir. Karaciğer yetmezliği yaşayan hastaların %99'u için hayatı tehdit edici bir durum söz konusudur ve bu hastalar nakil sayesinde hayatlarına devam edebilirler. Karaciğer, insan vücudunda çok önemli bir rol oynamaktadır. Nakil gerçekleştirildikten sonra hasta sağlıklı ve yeni bir hayata adım atar.

Risk ve Başarı Oranı

Karaciğer nakli genellikle %10 risk taşımaktadır. Bu nakil sırasında hastaların hayata tutunma oranı %90 civarında değişim göstermektedir.

Kan Grubu ve Doku Uyumu

Karaciğer nakli için kan grubu ve kan değer oranlarının uyumu gerekmektedir. Bu uyum olmadıkça nakil yapmak uygun değildir. Karaciğer nakli için doku uyumu, Rh faktörünün önemi yoktur ve testlerde bunlara yer verilmez. Nakil edilecek karaciğer, 0, 0-A, 0-B gibi kan gruplarına sahip olan kişilerden alınır.

Organ Bulma Zorluğu

Türkiye'de ve dünya genelinde organ nakli sınırlı olduğu için organ bulmak zor bir süreçtir. Bazen listelerde aylarca, bazen ise senelerce bekleyen hastalar olabilir. Genellikle hayatı tehlikede olan hastalar öncelikli olarak değerlendirilir.

Çocuk ve Yetişkinlerde Karaciğer Nakli

Eğer karaciğer yetmezliği küçük bir çocukta mevcut ise, organ bağışlayacak kişinin karaciğerinin küçük olan sol alt kısmının %25'i nakledilir. Eğer karaciğer yetmezliği yetişkin bir hastada mevcut ise, organ bağışlayacak kişinin karaciğerinin sağ tarafından %60 veya sol tarafından %40 oranında karaciğer nakli yapılır. Organ nakli yapmak isteyen kişi için ameliyat süresi 4-6 saat iken, organı alacak hasta için bu süreç 8-18 saat arasında değişir.

Karaciğer nakil ameliyatının maliyeti oldukça yüksektir. Kan değerleri, doku testleri, görüntüleme testleri, ameliyat sırasında kullanılan malzemeler ve yoğun bakımda kalma süresi gibi birçok faktör maliyeti artırmaktadır. Devlet hastanesinde SSK kurumuna bağlı olarak tedavi gören hastalardan herhangi bir ücret alınmaz ve ek ücret talep etmek yasaktır.

Özel Hastanelerde Maliyet

Özel hastanelerde tedavi olan hastalar için ise tüm testlerin, ameliyatın, oda ücretinin ve taburcu işlemlerinin maliyeti hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Özel hastanelerde karaciğer nakli ameliyatı oldukça pahalı olabilir ve bazı hastalar için bu maliyet ağır gelebilir. Bu nedenle, hastalar zorlanmamak için devlet hastanesinde nakil yapılabilir ve SSK kurumu tarafından ücret alınmaz, tam teşekküllü bir tedavi sağlanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Mustafa

04 Haziran 2024 Salı

Ali bey hangi hastane acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ali bey, hastane ismini tam olarak bilmiyorum ama merkezdeki Devlet Hastanesi olabilir. Detaylı bilgi almak için hastaneyi arayabilirsiniz.

2. Cevap
cevap

Mertol

Mustafa bey bu tarz nakil işlemleri genellikle üniversite araştırma hastanelerinde gerçekleşiyor. Bu konuda özellikle Antalya ve Malatya araştırma hastanelerinde çokça nakil yapılıyor ve bu sayede bir çok can hayata dönüyor.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Köpek Balığı Karaciğer Yağı

Köpek Balığı Karaciğer Yağı

Editörün Seçtiği

Karaciğerde Nodül

Karaciğerde Nodül

İlginizi Çekebilir

Karaciğerde Kist Nedir?

Karaciğerde Kist Nedir?

Hamilelikte Karaciğer

Hamilelikte Karaciğer

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkması

Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkması

Karaciğer Dostu Bitkiler ve Besinler

Karaciğer Dostu Bitkiler ve Besinler

Karaciğer Kanserine İyi Gelen Bitkiler

Karaciğer Kanserine İyi Gelen Bitkiler

Karaciğer Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir?

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir?

Güncel

Karaciğer Boyutu Ne Kadar Olmalı

Karaciğer Boyutu Ne Kadar Olmalı

Güncel

Metastatik Karaciğer Kanseri

Metastatik Karaciğer Kanseri

Güncel

Karaciğer Detoks Tarifi ve Malzemeleri

Karaciğer Detoks Tarifi ve Malzemeleri