Karaciğer Büyümesi Tehlikelimi
10 Temmuz 2024

Karaciğer Büyümesi Tehlikelimi

Karaciğer Büyümesi Tehlikeli mi?

Karaciğer büyümesi, tıbbi terimle "hepatomegali," genellikle ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olabilir. Normalde karaciğer elle hissedilmez ve büyümüş bir karaciğer ancak doktor kontrolü ile anlaşılabilir. Karaciğer büyümesinin nedenleri çeşitlidir ve genellikle enfeksiyonlar, tümörler, parazitler, kalp yetmezliği, toksik durumlar, kalp hastalıkları ve metabolik bozukluklar gibi durumlarla ilişkilidir. Bu duruma sıkça neden olan bazı hastalıklar şunlardır:
 • Hepatit A ve Hepatit B
 • Kalp yetmezliği
 • Lösemi
 • Karaciğer kanseri
 • Tümörler

Karaciğer Büyümesinin Belirtileri

Karaciğer büyümesi genellikle karında bir şişlik oluşturur. Karında sanki kistmiş gibi bir kütle hissedilebilir. Böyle bir durumda doktora danışılması şarttır. Muayene sırasında, tıbbi hikâye ve fizik muayene yapılır. Tıbbi hikâyede şu sorular sorulmaktadır:
 • Ne zamandan beri karnınızda büyüme ya da bir kitle hissediyorsunuz?
 • Karın şişmesinden başka belirtileriniz mevcut mu?
 • Karın ağrısı oluyor mu?
 • Sarılık oldunuz mu?
 • Kusma hiç oldu mu?

Hasta bu tarz sorulara cevap verir. Daha sonra, karaciğer büyümesinin tehlikeli mi yoksa zararsız mı olduğunu belirlemek için bazı testler yapılır. Bu testler arasında şunlar yer alır:
 • Karın filmi
 • Karının bilgisayarlı tomografisi (BT)
 • Karaciğer fonksiyon testleri
 • Şüpheli şikâyetlere yönelik testler (kişiye göre değişen test türleri)

Karaciğer Büyümesinin Tedavi Yöntemleri

Karaciğer büyümesi genellikle şeker hastalarında ve kalp hastalarında sıkça görülmektedir. Tedavi yöntemleri ise cerrahi müdahale veya fizik tedavi olabilir. Ancak cerrahi müdahale daha çok tercih edilmektedir. Eğer bu hastalığın teşhisi konulmazsa veya geç kalınırsa, karaciğer büyümesi tehlikeli hale gelir ve hastanın vücudundaki bazı organlara zarar verebilir. Ancak teşhis erken konulursa ve tedavisi hemen yapılırsa bir tehlikesi olmaz.

Erken Teşhis ve Tedavinin Önemi

Erken teşhis konulursa ve tedavi zamanında yapılırsa, karaciğer büyümesinin tehlikesi büyük ölçüde azalır. Ameliyat tercih edilirse riski büyük olur ama bir daha tekrarlama ihtimali düşer. Fizik tedavi uygulanırsa iyileşme süresi uzar, ancak sonuç olumlu da olabilir, olumsuz da. Bu nedenle doktorlar genellikle hastalara karaciğer büyümesinin tehlikesinin %45 olduğunu belirtirler.

Sonuç

Karaciğer büyümesi ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir ve mutlaka tıbbi müdahale gerektirir. Erken teşhis ve uygun tedavi yöntemleri ile bu durumun tehlikeleri büyük ölçüde azaltılabilir. Sağlıklı bir yaşam sürmek için düzenli doktor kontrolleri ve gerektiğinde tıbbi müdahaleler önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Rumeysa

14 Mayıs 2024 Salı

Karacigerimde 173 mm büyüme var çok mu tehlikeli bişey acaba

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Rumeysa,

Karaciğer büyümesi birçok farklı nedene bağlı olabilir ve her durumda tehlike derecesi değişebilir. Bu durumu en iyi şekilde değerlendirebilecek kişi doktorunuzdur. Bir uzmana başvurarak detaylı tetkikler yaptırmanız ve doktorunuzun önerilerini dikkate almanız çok önemlidir. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Canan

Rumeysa hanım karaciğerde 173 milimlik büyüme başlangıç olarak fazla büyük değil. Ancak önlem alınmaz ve tedavi sürecine başlanmazsa büyüme dahada artacaktır. Bu büyüme sonrasında ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu nedenle konu doktora bildirilmelidir. Doktorun uygun göreceği gıda takviyesi ve ilaçlar sonrasında sağlığınıza kavuşursunuz. Geçmiş olsun dileklerimle.

soru

ayse

19 Nisan 2024 Cuma

Bnm karaciğer enzimleri CK yüksek karaciğer yağlanma var ikinci derecede

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ayse hanım, karaciğer yağlanması ve yüksek CK enzimleri konusunda doktorunuzla görüşmeniz önemli. Beslenmenize dikkat ederek ve doktorunuzun önerdiği tedavi planına uyarak durumunuzu kontrol altında tutabilirsiniz. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Belkıs

Karaciğer yağlanmasını enginar yiyerek yok edebilirsiniz. Eğer enginarı sevmiyorsanız eczaneler de ilaçları var alıp günde 1 veya 2 defa kullanarak karaciğer yağlanmasının önünü kesebilirsiniz. Uygun diyet ve enginarla karaciğer yağlanmasını bitirebilirsiniz.

soru

Ayse

18 Nisan 2024 Perşembe

Annemin karaciğer büyümesi 19.5cm çıktı ne olur banada cevap verebilirmisiniz gastroentroloji bölümüne sevketti doktor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ayse Hanım,

Öncelikle geçmiş olsun. Karaciğer büyümesi birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Doktorunuzun gastroenteroloji bölümüne sevk etmesi, durumun daha detaylı incelenmesi ve doğru teşhisin konulması açısından önemlidir. Gastroenterolog, gerekli tetkikleri yaparak annemizin durumunu daha iyi değerlendirecektir. Bu süreçte doktorunuzun önerilerini dikkate almanız ve randevularınızı aksatmamanız önemli. Sağlıkla kalın.

2. Cevap
cevap

Adin

Merhaba Karaciğer genellikle enfeksiyonlar, tümör, parazitler, kalp yetmezliği, toksik durumlar, kalp hastalıkları ve metabolik durumlarda büyüme yapabilir. tedavi şekilleri ya ameliyattır yada fizik tedavisidir. Fakat ameliyat daha çok tercih edilmektedir. Eğer bu hastalığın teşhisi konulmazsa veya geç kalınırsa karaciğer büyümesi tehlikeli hale gelir. Hastanın vücudundaki bazı organlara zarar verebilir.

soru

Ayse

17 Nisan 2024 Çarşamba

Annemdede bendede karaciger dalak buyumesi var. Bu durumu yasayan varsa lutfen yazsin.sonucu nedir bunun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Karaciğer ve dalak büyümesi ciddi bir durum olabilir, altta yatan sebebi öğrenmek için mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Enzim Değerleri

Karaciğer Enzim Değerleri

Popüler İçerikler

Karaciğer Sirozu Nedir?

Karaciğer Sirozu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Dostu Sebze ve Meyveler

Karaciğer Dostu Sebze ve Meyveler

Karaciğer Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Erkan Topuz Karaciğer Kanseri

Erkan Topuz Karaciğer Kanseri

Karaciğer Nakli Maliyeti Nedir?

Karaciğer Nakli Maliyeti Nedir?

Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir?

Karaciğer Enzimleri Neden Yükselir?

Güncel

Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

Karaciğere İyi Gelen Sebzeler

Güncel

Karaciğerin Görevi Nedir?

Karaciğerin Görevi Nedir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Karaciğer

Hamilelikte Karaciğer

Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar

Karaciğer Hastalıklarına Hangi Bölüm Bakar

Karaciğer Kitle Tedavisi Nelerdir?

Karaciğer Kitle Tedavisi Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Nedir?

Karaciğer Kanseri Nedir?

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşürülür?

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşürülür?