Hemanjiom Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Hemanjiom Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Hemanjiom karaciğer, karaciğerdeki iyi huylu damar tümörleridir. Bu tümörler hepatik hemanjiom veya kavernöz hemanjiom olarak da adlandırılır. Genellikle başka bir hastalığın tetkiki sırasında tespit edilirler. Toplumda %0,5-7 oranında görülürler ve genellikle belirti vermeden gelişirler. Ancak büyüdüklerinde bazı belirtiler ortaya çıkabilir:
  • Karnın sağ üst tarafında ağrı
  • Az miktarda yemek yenmesine rağmen midede dolgunluk hissi
  • Kısa zamanda kilo kaybı ve yüksek ateş
  • Kansızlık

Hemanjiom Karaciğer Neden Oluşur?

Hemanjiomların neden oluştuğu tam olarak bilinmese de, genetik olarak doğuştan var oldukları düşünülmektedir. Karaciğerde 5 cm'den küçük damar yumakları şeklinde ortaya çıkarlar, ancak daha büyük olanları da mevcuttur. %30 oranında karaciğerde birden fazla bulunabilirler ve bazı hastalarda belirgin şikayetlere neden olabilirler.

Hemanjiom Karaciğer Risk Faktörleri Nelerdir?

Hemanjiom karaciğer genellikle 30-50 yaş aralığındaki kişilerde görülür ve kadınlarda erkeklere oranla 3-5 kat daha fazla rastlanır. Özellikle gebelik döneminde östrojen hormonunun yüksekliği nedeniyle daha sık görülür. Bu durum, tümörlerin büyümesine neden olduğu için gebelikte daha fazla teşhis edilir. Menopoz döneminde veya doğum kontrol ilaçlarının kullanımı sırasında da östrojen hormonunun etkisiyle hemanjiomlarda büyüme olabilir.

Hemanjiom Karaciğer Hangi Sorunlara Neden Olabilir?

Tümörlerin büyümesi halinde, kişilerde oldukça fazla rahatsızlık görülebilir. Gebelik sürecinde kadınlardaki şikayetler artar ve doğum sırasında şiddetli kanamalar olabilir. Çocuklarda büyük hemanjiomlar Kasabach-Merritt sendromuna neden olabilir. Ayrıca kalp yetmezliği yüzünden şiddetli derecede kansızlık gelişebilir. Yakın temasla yapılan sporlarda karın darbeleri yüzünden tümörler delinebilir.

Hemanjiom Karaciğer Tanısında Yapılan Tetkikler ve Takip Nasıl Yapılır?

Hastalara bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans (MR), SPECT ve ultrasonografi tetkikleri yapılarak tanı konulabilir. Hemanjiom karaciğer teşhisi konulursa, hastalara 6.-12. aylarda yeniden ultrason tetkiki yapılarak büyüme kontrol edilir. Büyüme göstermeyen tümörlerde takip bırakılabilir, ancak her yıl bir defa karaciğer kontrolü yapılırken tümörler de kontrol edilir. Bu şekilde hemanjiom karaciğerin zararlı etkileri ortadan kaldırılabilir.

Hemanjiom Karaciğer Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?

Hemanjiomlarda büyüme olduğunda veya belirgin bir belirti verdiğinde tedaviye başlanmalıdır. Özellikle ağrıya neden olan ve çevre dokulara baskı yapan hemanjiomlar cerrahi girişimle çıkarılmalıdır. Bu tür belirtiler yoksa, hemanjiom karaciğer tedavi gerektirmez. Tedavide ilaç kullanılmadığından, cerrahi olarak hemanjiom ile karaciğerin bir bölümünün robotik cerrahi veya laparoskopik olarak çıkarılması tercih edilir. Büyümelerini engellemek amacıyla tümörlerin beslendiği damarlar anjiyo embolizasyon ile tıkanabilir. Birden fazla hemanjiom bulunursa, hastaya karaciğer nakli yapılması gerekebilir. Hemanjiomların sönmesi için ışın tedavisi uygulanabilir. Nadiren kanserleşme eğilimi gösteren tümörler hemanjiosarkom adını alır. Bu durum, hastalarda damar urlarının patlamasıyla gelişen şok tablosuyla anlaşılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karaciğerde Tümörün Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerde Tümörün Belirtileri Nelerdir?

Güncel

Metastatik Karaciğer Kanseri

Metastatik Karaciğer Kanseri