Köpek Balığı Karaciğer Yağı
26 Haziran 2024

Köpek Balığı Karaciğer Yağı


Köpek balığı karaciğer yağı, insan dokusunda nadir bulunan ve sağlığa birçok faydası olan çoklu doymamış hidrokarbon sıvısıdır. Bu yağın, insan vücudundaki çeşitli hücrelere oksijen sağlama kapasitesini artıran özel özellikleri bulunmaktadır. Squalene olarak bilinen bu sıvının kaynağı, denizlerin 1500 metre derinliklerine kadar inen köpek balıklarının karaciğeridir. Köpek balığı karaciğeri, ülser, tümör, kanser ve romatizmal hastalıklara karşı vücudun savunma sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca karaciğer, böbrekler, stres ve şeker hastalığına bağlı yakınmaları hafifletmektedir. Özellikle gastrit şikayeti olan kişiler için önerilen bu yağ, yoğun çalışan bireyler için genel sağlık toniği olarak da kullanılabilir. Kan dolaşımını hızlandıran, kanın toksinlerden arınmasını sağlayan, saflık kazandıran ve zehrin atılmasına destek olan bir yağdır. Cilde ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayarak sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmanın kolay yoludur. Bunun yanında, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve hepatit gibi rahatsızlıklar için de yararlıdır.

Köpek Balığı Karaciğer Yağı Nerden Elde Edilir?

Bu faydalı yağ, Japon Denizi ve Hint Okyanusu gibi 600-1000 metre derinliklerde yaşayan Aizame türü köpek balığının karaciğerinden elde edilmektedir. Bu türdeki köpek balığının karaciğerinin bu kadar değerli olmasının sebebi, bu türün 400 milyon yıldır evrime uğramamış olması ve derinliklerde oldukça az oksijenle yaşam sürebilmesidir. Köpek balığının karaciğeri, vücudunun %25-30'unu oluşturur ve içerdiği bol miktarda karaciğer yağı, yani squalene ile dikkat çeker. Bu yüzden köpek balıklarının bu türü çok değerlidir.

Denizlerde 500-1000 metrelik bölgede yaşam, bitkiler, balıklar ve diğer canlılar için oldukça acımasızdır. Yüksek basınç, az oksijen ve besinlerin az olması gibi zorluklar nedeniyle, burası neredeyse hiç ışık almayan, 2-4 derece sıcaklığı olan oldukça soğuk bir alandır. Yerleşimin neredeyse hiç olmadığı bu derinliklerde açık deniz köpek balıkları yaşamaktadır. Bu canlıların oldukça fazla yaşam enerjileri vardır ve yüzeye çıktıkları zaman ortaya çıkan basınca karşı uzun süre dayanma yetenekleri bulunur. Bu türdeki köpek balıklarının U şeklinde kendine has bir karaciğeri bulunur ve bu karaciğerin %80'i yağdan oluşur. Bu da balığın %25 ağırlığını ve vücudunun uzunluğunun ise 1,5 katını meydana getirir.

Açık deniz köpek balıklarının bu şekildeki bir ortamda yaşamalarının ve yaşamlarını sürdürebilmelerinin sorumlusunun karaciğer yağı, yani squalene olduğu düşünülür. Başka türlerde de bu yağ olmasına rağmen, miktarı azdır ve Aizame köpek balıkları bu konuda daha değerlidir. Bu madde, kanser başta olmak üzere tüm enfeksiyon hastalıklarına karşı direnç kazanmayı sağlar. Köpek balığı karaciğer yağı, hücreleri hasardan ve serbest radikaller nedeniyle bölünmeden koruyucu güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki toksik metallerin çözünmesini ve dışarı atılmasını sağlayıcı lipofilik özelliklere sahiptir. Karaciğer yağı uzun süre belirli dozlarda kullanıldığında, sağlığa oldukça değerli bir besin kaynağıdır.

Köpek Balığı Karaciğer Yağının Etkileri Nelerdir?

  • Vücuttaki oksijen miktarını arttırarak, tümör, kanser ve romatizmaya karşı savunma sistemini güçlendirir.
  • Kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçlarının etkisini artırarak iyileşmeyi hızlandırır.
  • Cilde uygulandığında sedef, egzama ve yanık gibi cilt tahrişlerini giderir.
  • Artrit başta olmak üzere kıkırdak ve eklemleri destekler.
  • Karaciğer fonksiyonlarını düzenler, alkol ve hepatit kaynaklı zehrin dışarı atılmasını sağlar.

Köpek balığı karaciğer yağında bulunan squalene, vücutta az miktarda üretilmekte ve cilt altında depolanmaktadır. Bu lipoprotein olduğundan, lipoprotein reseptörlerine bağlanarak vücuda yayılır. Doymamış bir yağ asidi olduğu için, Omega 3 gibi kalp ve damar sisteminde iyi kolesterolü yükselterek damar sağlığında yararlı etkiler yapar. Anne sütünde bulunan AKG maddesi içerdiğinden, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Hücre yenileyici etkisi olduğundan, anarşik hücrelere karşı düşmanca davranır. Kişilerin yaşam kalitesini yükselten köpek balığı karaciğer yağı önemli bir destektir. Ancak bunu tıbbi ilaçlara karşı bir alternatif olarak görmek doğru değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Boyutu Ne Kadar Olmalı

Karaciğer Boyutu Ne Kadar Olmalı

Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Karaciğer Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Karaciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Safra Kesesi Taşı ve Tedavisi

Karaciğer Safra Kesesi Taşı ve Tedavisi

Karaciğer Fonksiyon Testleri

Karaciğer Fonksiyon Testleri

Güncel

Karaciğer Ağrısı Nasıl Olur?

Karaciğer Ağrısı Nasıl Olur?