Karaciğer Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?
11 Temmuz 2024

Karaciğer Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Ameliyatı

Karaciğer nakli, karaciğerin kendini yenileyebilmesi ve büyüyebilmesi özelliği sayesinde mümkün olmaktadır. Yenilenme süreci hemen başlar ve bir yıla kadar devam eder. Canlı nakil sırasında cerrahlar karaciğerden bir parça aldıklarında, karaciğer hızlı bir şekilde eski boyutuna geri döner.

Kimler Karaciğer Nakli Olamaz?

Alkol veya madde kullanan kişilere, ileri derecede akciğer ve kalp rahatsızlığı bulunan kişilere, HIV virüsü taşıyan kişilere ve masif karaciğer yetmezliği bulunan kişilere karaciğer nakli yapılmamaktadır.

Canlı Nakil İşlemi

Canlı nakil işlemi, alıcı ve verici arasında o anda gerçekleşir ve alıcının karaciğeri alınır alınmaz canlı vericiden alınan karaciğer parçası alıcıya nakledilir. Karaciğer sağ lop ve sol lop olmak üzere iki kısma ayrılır ve bu iki kısım birbirinden bağımsız çalışır. Bu sebeple alıcıdan karaciğerin yaklaşık olarak %40-70 arasındaki bir parçası alınır. Aynı zamanda nakil ameliyatı sırasında canlı vericinin safra kesesi de alınmaktadır. Vericinin 18-60 yaş arasında olması gerekmektedir ve 18'den daha küçük ya da 60 yaşından daha büyük kişilerden karaciğer alınmamaktadır. Bunun yanı sıra, verici hamile veya fazla kilolu olmamalıdır. Fazla kilolu kişiler ancak kilo verdikten sonra verici olabilmektedir. Ayrıca, vericide hiçbir hastalık bulunmamalı ve verici hastalığın tüm risklerini anlayabilecek nitelikte olmalıdır. Vericiler genellikle hastanın 4. dereceye kadar akrabaları içinden olmaktadırlar, bunun dışındaki vericilerin durumları ise hastane tarafından değerlendirilmekte ve ona göre karar verilmektedir. Ancak, verici ile alıcı arasında bir kan bağının bulunması, rejeksiyon riskini azaltmamaktadır. Vericinin kan grubu da alıcının kan grubundan farklı olmamalıdır.

Verici Değerlendirme Süreci

Verici değerlendirilirken ilk olarak kan grubuna bakılmaktadır. Daha sonra ise vericinin karnına ve karaciğerine ultrason ve bilgisayarlı tomografi ile bakılarak karaciğerin boyutu ve kanlanması ölçülmektedir. Son olarak, verici bir hepatolog ve bir cerrah tarafından değerlendirilmektedir. Karaciğer vericisi olmak isteyen kişilerin alkol kullanıyor olması veya geçmişte yoğun şekilde alkol kullanmış olması durumunda bunu nakli yapacak doktora bildirmesi gerekmektedir. Alkol kullanımının verici olma konusunda bir engel oluşturmamasının yanında doktorların karaciğerde bir sorun olup olmadığına detaylı bakması açısından önemlidir. Verici kişi doktorun talimatlarına uymalı ve doktor söyleyene kadar, verilen ilaçları ihmal etmeden kullanmalıdır.

Ameliyat Sonrası Süreç

Nakil ameliyatından hemen sonra karaciğerin kendini yenileme süreci başlamaktadır ve bu süreç, ilk 2 haftada daha yoğun olmakla birlikte genellikle 3 ay sonunda da eski veya ona yakın bir boyuta ulaşmaktadır. Verici, karaciğer naklinden sonra 4-6 hafta arası dinlenmelidir ve çoğu nakil ameliyatı sonrasında vericide oluşan kesi izleri çabuk iyileşmektedir. Vericinin nakil ameliyatından yaklaşık üç ay sonra sağlığına kavuşarak, eski yaşantısına dönebilmesi beklenmektedir. Karaciğerini bir kez bağışlayan verici tekrar karaciğer naklinde bulunmamalıdır. Karaciğer nakil ameliyatından sonra alıcı 1-2 gün, verici ise 1 gece yoğun cerrahi bakım ünitesinde tutulmaktadır. Ameliyattan sonra verici taburcu olduktan bir hafta sonra kontrole çağırılmaktadır. Daha sonra ise ayda 1, 3 ayda 1 ve senede bir kez olmak üzere kontrollere çağırılmaktadır.

Vericinin Sosyal Hayata Dönüşü

Son olarak, verici kişi, karaciğer nakli ameliyatından hemen sonra egzersizlere başlamakta, 4 hafta sonra araç kullanabilmekte ve koşma, yüzme ya da ağırlık kaldırma gibi sosyal aktivitelerini ise 6-8 hafta sonra yapabilmektedir. Tabi bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Bu yüzden, vericinin bu aktivitelere başlamadan önce doktor kontrolünden geçmesinde fayda vardır. Ayrıca verici kişi nakil ameliyatından yaklaşık olarak 12 hafta sonra istediği yere uçakla seyahat edebilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Faydalı Bitkiler Nelerdir?

Karaciğer Faydalı Bitkiler Nelerdir?

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti Bitkisel Tedavi

Karaciğer Kisti Bitkisel Tedavi

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kisti Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğer Sirozu Nedir?

Karaciğer Sirozu Nedir?

Güncel

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?