Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Karaciğer Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Ağrısı

Karaciğer, bilindiği gibi insan vücudunun en önemli organlarından biridir. Bu organ, insan vücudunda yaptığı pek çok hayati görev ile önemini korumaktadır. Karaciğerde meydana gelen sorunlar, insanlar için oldukça korkutucu olabilir. Bu sorunlar bazen şişkinlik, bazen işlev bozukluğu, bazen büyüme ve en önemlisi ise sebepli ya da sebepsiz olarak ortaya çıkan karaciğer ağrısı olabilir.

Karaciğer ağrısı, birçok insanın karşılaştığı bir durumdur. Karaciğer ağrısının nedenleri bazen bilinse bile, müdahale edilemeyen sorunlar arasında yer alabilir. Bunun sebebi, karaciğerdeki ağrının bazen vücutta meydana gelmiş olan diğer hastalıklardan kaynaklanmasıdır. Bu hastalıklar, karaciğere etki ederek ağrılar meydana getirebilir. Karaciğer ağrısının birçok belirtisi vardır ve bu belirtiler bazen bir hastalığın habercisi olabilirken bazen de geçici bir ağrı olabilir. En küçük ağrılarda bile uzman bir doktora görünmek en doğru seçimdir. Aksi halde beklenmedik problemlerle karşılaşarak istenmeyen durumlar meydana gelebilir.

Karaciğer Ağrısının Belirtileri

Karaciğer ağrısının en büyük belirtisi, karnın sağ üst bölgesinde hafif ağrı veya yanma hissidir. Karnın üst bölgesinde görülen ağrı, bölgedeki organ yoğunluğu nedeniyle karaciğer kaynaklı olup olmadığını anlamak zor olabilir. Bu ağrı, bazen aniden batan ve kişiyi rahatsız edecek şekilde keskin bir ağrı olabilir. Bu durumda ağrı birkaç saat boyunca geçmezse mutlaka doktora görünmek gereklidir. Aksi halde beklenmedik bir sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bazı kişilerde görülen sırt ve omuz ağrıları da karaciğer ağrılarının belirtisi olabilir. Bu durumda kişi genellikle omuz ve sırt ağrısının karaciğerle alakalı olmadığını düşünmektedir. Ancak, vücuttaki en uzak iki organ bile binlerce bağ ile birbirine bağlıdır. Son olarak, bu ağrılar bazen kişinin nefes alıp vermesi ile karnın sol üst tarafında hissedilebilir. Bu nedenle, doktorlar yapılacak testlerle sorunu ortaya çıkarabilir.

Karaciğer Ağrısının Nedenleri

Karaciğer ağrısı, genellikle karın ağrısı ile karıştırılabilir. Bu nedenle, ağrının nedeni geç anlaşılabilir ve erken teşhis yapılamaz. Karaciğer ağrısının birçok nedeni vardır. Bu nedenler arasında en yaygın olanları:

  • Karaciğer yağlanması: Sigara ve alkol tüketimi, karaciğer yağlanmasına neden olabilir. Bu durum, ilk zamanlar ağrı olarak kendini hissettirir ve daha büyük problemlere yol açabilir.
  • Karaciğer apsesi: Karaciğer apsesi, birçok insanda görülen ve genellikle ilaçlarla tedavi edilen bir hastalıktır. Bu sorunun herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.
  • Karaciğer iltihaplanması: Karaciğer iltihaplanması, karaciğerin işlevini yapmasını engelleyerek karın bölgesinde ağrılar meydana getirir ve rahatsızlıklara neden olur.

Bu tür ağrılarda zaman kaybetmeden doktora gitmek, erken teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir. Karaciğer sağlığı, genel sağlığımız için hayati öneme sahiptir ve herhangi bir belirti durumunda uzman bir doktora başvurmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Fatih

24 Mayıs 2024 Cuma

Annem 68 yasında bu güne kadar farklı rahatsızlıklarından dolayı çok ilaç kullanmıştır.4--5 aydan bu tarafa ise karın ağrısı ile karşı karşıya kaldık gittiğimiz doktorumuz safra kesesinde taş veya kumdan şüphe etti ama ulrasonda ise karaciğerinde lekeler görünmüştür şu anda ise öksürük var ve ara ara şiddetli ağrılar girmektedir ne yapılması gerektiği konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Balca

İlaçlar belli bir düzeyde tedavi edici olsada, bilinçsiz kullanıldığında toksikasyonlara, karaciğerde oluşacak hasarlara nedendir. Bunların yanısıra ilaç etkenleri vücut bosluklarında birikip ödem, sindirim boşluklarında ülserler safra kesesi ve böbrekte taşlara sebebiyet verir. Durumun siroza dogru ilerlememesi için karaciğer muayenesi olmalı, biyopsi yapılmalı ve sancı devam ederse safra kesesi ameliyatı yapılmalıdır

2. Cevap
cevap

Ferit Can

Merhaba fatih bey. Tekrardan geçmiş olsun. Annenizin yaşı itibariyle bazen ilaçların kullanımı sırasında bir tepki göstermeyebilir. Çünkü ileri yaşlardaki insanlarda mide aktifliğini yitirmektedir. Karaciğeri lekeleri için de bu işin en uzmanına yani göğüs hastalıkları tecrübeli doktorlara başvurmanız gerekir. Bu süre içerisinde annenizin hijyenik ortamlarda tutmaya çalışmalısınız. Ağrılar asgari düzeye inecektir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Köpek Balığı Karaciğer Yağı

Köpek Balığı Karaciğer Yağı

Karaciğerde Yara Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Yara Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Bitkisel Tedavi

Karaciğer Bitkisel Tedavi

Karaciğeri Temizleyen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Karaciğeri Temizleyen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Güncel

Hamilelikte Karaciğer

Hamilelikte Karaciğer

Güncel

Karaciğerin Çalışmamasının Nedenleri?

Karaciğerin Çalışmamasının Nedenleri?

Karaciğere Faydalı Yiyecekler?

Karaciğere Faydalı Yiyecekler?

Karaciğer Fonksiyon Testleri

Karaciğer Fonksiyon Testleri

Karaciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Su Toplaması Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Kitle Belirtileri Nelerdir?

Karaciğerde Kitle Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Kronik Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi