Karaciğer Sirozu Nedir?
20 Haziran 2024

Karaciğer Sirozu Nedir?

Karaciğer sirozu, karaciğerin geri dönüşü olmayan bir şekilde skarlaşması ve işlevini kaybetmesi durumudur. İleri aşamalarında karaciğerde %80-90 oranında hasar meydana gelebilir ve normal dokuların yerini skar, yani ölü doku alır. Siroza neden olabilecek etkenler arasında alkol tüketimi, Hepatit B ve C gibi viral enfeksiyonlar, ilaçlardan ve kimyasallardan kaynaklanan toksik maddeler ya da bilier sistemdeki blokajlar sonucu oluşan uzun süreli karaciğer hasarı yer alır.

Karaciğerdeki normal hücrelerin yerini uzun süreçte progresif skarlaşma alır. Bu tür etkenler başlangıç aşamasında tespit edilirse, genellikle tedavi edilebilir durumdadır. Ancak tedavi edilmezlerse, karaciğer sirozu meydana gelir ve bu aşamada tedavi için geç kalınmış olur.

Karaciğer Sirozu Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer sirozu olan hastalarda ilk aşamada şu belirtiler ortaya çıkabilir:
 • Uyuklama
 • Yorgunluk
 • İdrarda ve gözlerde sarılık
 • Ayaklarda şişme
 • Kaşıntı
 • Kansızlık
İleri aşamalarda ise şu ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir:
 • Kan kusma
 • Karında su birikmesi nedeniyle ciddi enfeksiyon
 • Midede şişkinlik
 • Koma
 • Mental bozulma
 • Böbrek bozukluğu
 • Yoğun sarılık
Karaciğer proteini olan protrombin seviyeleri düşük olduğundan ve düşük trombosit sayımı nedeniyle hastalarda kanama eğilimi görülebilir. Bu, kanın pıhtılaşması açısından oldukça önemlidir.

Karaciğer Sirozuyla Yaşam Nasıl Olmalı?

Bu rahatsızlık karaciğerdeki geri dönüşümsüz hasarı işaret etse de, erken evresinde bulunan hastaların uygun bir tedaviyle yıllarca aktif bir yaşam sürmesi sağlanabilir. İlerlemiş evredeki hastalar içinse karaciğer nakli gündeme gelebilir.

Hastaların Yapması Gerekenler

Öncelikle sirozun derecelendirilmesi ve buna uygun tedavinin belirlenmesi amacıyla hastanın bir karaciğer uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Erken aşamadaki karaciğer sirozunda 1-3 ayda bir, ilerleyen sirozda ise 1-4 haftada bir karaciğer fonksiyon testleri yapılmalı ve hastalar gözlemlenmelidir. Kontroller sırasında izlenen semptomlar ve hastalığın şiddeti doktor tarafından belirlenmelidir.

Kronik karaciğer hastalığında, hastaların sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır. Şiddetli sarılığın dışında, sindirim ileri evrelere kadar özenle takip edilmelidir. Hastaların proteinli ve yağlı gıdalardan kaçınmasına gerek yoktur; iyi beslenmeleri önemlidir. Bu nedenle halk arasındaki yanlış inanışlar yerine, doktorun tavsiyelerine göre beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Hepatit B nedeniyle oluşan sirozda Lamivudin tedavisi, Hepatit C kaynaklı sirozda ise interferon alfa ve ribavirin tedavisi doktor gözetiminde uygulanmalıdır.

Hastaların Yapmaması Gerekenler

Hastalarda alkole bağlı siroz geliştiyse, mutlaka alkolden kaçınılmalıdır. Bu, Hepatit C kaynaklı siroz için de geçerlidir. Alkol, karaciğer sirozunda mutlaka kısıtlanmalıdır.

Virüslere bağlı sirozda hastanın aşırı fiziksel aktiviteden kaçınması gerekir. Yatak istirahati yerine, makul düzeyde aktiviteye önem verilmelidir. İleri evre sirozda yetersiz pıhtılaşma ve kanama eğilimi nedeniyle hastalar temas gerektiren sporlardan kaçınmalıdır. Karaciğer yetersiz fonksiyona sahip olduğundan, gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Karaciğer Yağlanması Diyeti

Haber Bülteni

Güncel

Karaciğer Boyutu Ne Kadar Olmalı

Karaciğer Boyutu Ne Kadar Olmalı

Güncel

Karaciğer Fibrozis ve Sirozu

Karaciğer Fibrozis ve Sirozu

Güncel

Karaciğer Boyutları

Karaciğer Boyutları

Karaciğer Fibrozis Nedir?

Karaciğer Fibrozis Nedir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi