Kronik Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi
15 Temmuz 2024

Kronik Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Karaciğer Hastalıkları

Kronik karaciğer hastalıkları, ölümle sonuçlanabilen ve genetik faktörlere bağlı olarak doğuştan gelen hastalıklar arasında yer almaktadır. Karaciğerin iflas etmesi ve organın geri dönülemez derecede hasar görmesinin 6 ay ile 1 yıl arasında sürdüğü klinik durumlara kronik hepatit ismi verilmektedir. Portal kan akımının herhangi bir yerde obstrüksiyona uğramasının ardından, portal hipertansiyon (PHT) gelişmektedir. Portal hipertansiyon gelişimine ise sinüzoidal düzeyde tıkanıklığa yol açması sebebiyle siroz hastalığı neden olmaktadır.

Karaciğer Sirozu

Viral hepatit, uzun süreli alkol kullanımı, genetik ve kalıtsal faktörler sonucu meydana gelen parankim hasarı, fibrozis ve nodül oluşumuyla birlikte lobüler vasküler yapının bozulması sonucunda ortaya çıkan ve geri dönüşü olmayan diffüz bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğer sirozu, farklı nedenler sonucu oluşan kronik karaciğer hastalığının olası nihai evresi olarak da düşünülmektedir. Kronik karaciğer hastalığının bu evresine gelindiğinde, etyolojiye bağlı olarak oluşan bazı kendine özgü sorunlar geri plana geçmekte ve siroz hastalığına bağlı klinik problemler belirleyici olmaktadır.

Kronik karaciğer hastalığında bu hastalığın son evresi olan karaciğer sirozuna kadar geçen süreç, hastalığın hangi sebeplerle oluştuğuna bağlı olarak hastadan hastaya değişmektedir. Hepatit C hastalığı sebebiyle sirozun oluşması genel olarak 15-30 yıl arasında sürmektedir. Bunun yanı sıra, delta virüsü ile süperenfekte olmuş B hepatitinde ise bu süreç 1-2 yıl arasında tamamlanabilmektedir. Uzun süren bir semptomlu kronik hastalıktan sonra bazı hastalarda siroz ortaya çıkmaktayken, bazı hastalarda ise hastalık sadece, sirozun dekompanse olmasından sonra anlaşılmaktadır.

Hepatit B

Kişinin Hepatit B virüsü ile karşılaşmasından sonra, 6 hafta ile 6 ay arasında değişen inkübasyon periyodunun ardından gelişen ve asemptomatik enfeksiyondan fulminant hepatit hastalığına kadar değişim gösteren bir klinik görünüm içerisinde ortaya çıkan hastalığa Hepatit B hastalığı denilmektedir. Akut Hepatit B hastası olan bir kişinin beklenen iyileşme süresi 6 aydan kısa olmakla beraber, bu 6 aylık sürenin sonuna gelindiğinde HBsAg pozitifliğinin devam etmesi durumunda enfeksiyon kronikleşmiş demektir. Kronik Hepatit B virüsü enfeksiyonunun doğal ilerleyişi kişiden kişiye göre değişmektedir. Hastaların bazıları, yaşamları boyunca HBV virüsünü taşıyor olmalarına rağmen karaciğerlerinde hiçbir fonksiyon bozukluğu görülmemektedir. Ancak, bazı HBV virüsünü taşıyan hastalar kısa bir süre içinde karaciğer yetersizliğine kadar ilerleyebilmektedir.

Kronik Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri

Kronik karaciğer hastalıklarının belirtileri arasında şunlar bulunabilir:

 • Sarılık (cilt ve gözlerde sararma)
 • Karın ağrısı ve şişkinlik
 • Yorgunluk ve zayıflık
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Kaşıntı
 • Koyu renkli idrar

Kronik Karaciğer Hastalıklarının Tedavisi

Kronik karaciğer hastalıklarının tedavisi, hastalığın nedenine ve evresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tedavi yöntemleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Antiviral ilaç tedavisi (Hepatit B ve C için)
 • Alkol tüketiminin durdurulması
 • Karaciğer nakli
 • Diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri
 • Semptomları hafifletmeye yönelik ilaç tedavisi

Kronik karaciğer hastalıklarından korunmak için düzenli sağlık kontrolleri, sağlıklı beslenme, aşırı alkol tüketiminden kaçınma ve hepatit aşılarının yaptırılması önemlidir. Erken teşhis ve uygun tedavi, hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Salah

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Karaciğerimde zaman zaman ağrı hissetmem normal mi, yoksa bu kronik bir hastalığın belirtisi olabilir mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Salah,

Karaciğer ağrısı zaman zaman karşılaşılabilecek bir durum olmakla birlikte, bu tür ağrıların sıklığı ve şiddeti önemlidir. Özellikle ağrının sürekli hale gelmesi veya diğer belirtilerle (yorgunluk, sarılık, kaşıntı, kilo kaybı gibi) birlikte ortaya çıkması durumunda bir uzmana başvurmanı tavsiye ederim. Bu tür semptomlar bazen ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve erken teşhis önemlidir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Fibrozis ve Sirozu

Karaciğer Fibrozis ve Sirozu

Karaciğer Fibrozis Nedir?

Karaciğer Fibrozis Nedir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Karaciğerde Taş Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Taş Belirtileri ve Tedavisi

Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Alkole Bağlı Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer Neden Büyür?

Karaciğer Neden Büyür?

Karaciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

Karaciğer Kanseri Bitkisel Tedavi

Güncel

Karaciğer Enzimleri Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Enzimleri Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir?

Karaciğeri Temizleyen Besinler Nelerdir?