Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer, vücutta oldukça önemli görevleri olan bir organdır. Vücuttaki tüm organların enerjisini karşılayan ve bir nevi vücudun enerji deposu olarak adlandırılabilecek bir işlev görür. Karaciğer, glikojen depolar ve aynı zamanda vücuda alınan ilaçlar, alkol ve sigara gibi toksik maddeler nedeniyle oluşmuş zehrin atılmasını sağlar.


Karaciğer kanseri genellikle iki şekilde ortaya çıkar. Birincisinde kanser ilk olarak karaciğerde görülür ve buradan yayılma gösterir. İkinci durumda ise kanser, ilk olarak karaciğer dışında başka bir organda başlayarak karaciğere bulaşır. Karaciğer oldukça büyük bir organdır ve karnın üst kısmından başlayarak sağ kaburganın altına doğru uzanır. Tüm kanser türlerinin tedavisindeki en önemli husus, erken teşhistir. Ancak karaciğer kanseri belirtileri kendini hemen belli etmeyebilir. Rutin kontroller esnasında yapılan ultrasonografi ile keşfedilebilir. Fiziksel olarak el ile tanınabilmesi için, karaciğerin tümüne yayılmış olması gerekir. Karaciğer kanseri belirtileri şunlardır:

Sarılık

Sarılık, karaciğerin görevini yerine getirememesi sonucu safranın vücuttan uzaklaştırılamaması sebebiyle ortaya çıkar. Her ne kadar sadece karaciğer kanseri belirtisi olmasa da, sarılık kendi başına dahi oldukça önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Karaciğer kanseri dışında, safra yolunun tıkanması, karaciğerin iltihaplanması gibi birçok sebepten ötürü ortaya çıkabilir.

Kilo Kaybı

Hemen hemen bütün kanser türlerinde olduğu gibi, karaciğer kanseri belirtilerinden biri de kilo kaybıdır. Yemek yenildiği halde vücut ağırlığının %10'u kadar kilo kaybı yaşanması durumunda ani kilo kaybı yaşanmış demektir ve bu durum büyük bir hastalığın habercisi olabilir. Ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Karın Şişkinliği

Belki de karaciğer kanseri belirtileri arasında en ayırt edici olanı karın şişkinliğidir. İki türlü şişkinlik durumu görülebilir. İlkinde kanser sebebiyle büyüyen karaciğerin meydana getirdiği şişkinlik, ikincisinde ise karaciğerin işlevini kaybetmesinden ötürü vücutta karın bölgesinde biriken sıvılardan dolayı meydana gelen şişkinliktir. Az yenmiş olsa dahi şişkin hissediliyorsa ve karın bölgesinde gözle görülür bir büyüme varsa, derhal doktora başvurulmalıdır.

Halsizlik

Halsizlik de karaciğer kanseri belirtileri arasında gösterilebilir. Diğer kanser belirtileri gibi, karaciğer kanserinde de halsizlik, bulantı, yorgunluk ve zayıflık hali yaşanabilir.

Diğer Belirtiler

Karaciğer kanserinin diğer belirtileri arasında:
  • Üst karın bölgesinde ağrı
  • İştah kaybı
  • Bulantı ve kusma
  • Karın bölgesinde gözle görülür bir kitle hissi
  • Deride ve göz aklarında sararma
Erken teşhis ve tedavi süreci, karaciğer kanserinin yönetiminde kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, belirtiler fark edildiğinde vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Primer Biliyer Siroz Belirtileri ve Tedavisi

Primer Biliyer Siroz Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer Görevleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Görevleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karaciğer Nakli Sonrası Yaşam Süresi

Karaciğer Nakli Sonrası Yaşam Süresi

Güncel

Karaciğer Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Karaciğer Neden Büyür?

Karaciğer Neden Büyür?