Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğer Dostu Yiyecekler

Karaciğerimiz, vücudumuzdaki toksinleri arındırma, kan dolaşımı sağlama, mikropları temizleme ve sindirimi gerçekleştirme gibi hayati görevleri olan en önemli organlarımızdan biridir. Karaciğerimizin bu önemli fonksiyonları nedeniyle, sağlığına dikkat etmek oldukça önemlidir. Karaciğer hücrelerinin yenilenmesi ve sağlıklı kalabilmesi için uygun beslenme gereklidir. Karaciğerin işlevini yitirmesi, ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölümlere yol açabilir. Bu yüzden, karaciğer sağlığımıza dikkat etmeli ve zararlı ortamlardan veya besinlerden kaçınmalıyız. Ancak günümüzde tüketilen hazır gıdalar ve kirli hava nedeniyle bu pek de mümkün gözükmemektedir.

İstemesek de karaciğerimiz ve diğer birçok organımız zarar görmekte ve ciddi rahatsızlıklara maruz kalmaktayız. Bu nedenle, karaciğerimize iyi gelen doğal yollara başvurmalıyız. Doğal besinlerle beslenmeliyiz. Özellikle alkol veya sigara kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Sigara ve alkol kullananlarda karaciğer rahatsızlıkları riski daha yüksek olup, toksinler nedeniyle karaciğer hücreleri yok olmaktadır. Bu nedenle karaciğer kendini yenileyemeyerek ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Karaciğer dostu yiyecekleri iyi bilmeli ve bol bol tüketmelisiniz. Bu sayede karaciğerdeki hücreler kendini yenileyebilir ve işlevini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilir.

Karaciğere iyi gelen ve kanı temizlemede yardımcı olan karaciğer dostu yiyecekleri maddeler halinde açıklayacak olursak:

 • Enginar: Enginar, özellikle yaprakları, karaciğerin bir numaralı dostudur. Bunun yanında safra kesesine yaptığı uyarılarla sindirimi kolaylaştırır. Bu şekilde karaciğerin çalışmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. Karaciğere iyi gelmesi açısından enginar yapraklarını suda kaynatarak içebilirsiniz. Özellikle aç iken yemeklerden önce bir su bardağı kadar içerek karaciğerinizin korunmasını ve kendini yenilemesini sağlayabilirsiniz.
 • Karaturp: Karaturp, safra kesesi ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlayarak karaciğerde bulunan toksin ve mikropların atılmasını sağlar. Bu şekilde karaciğerde bulunan toksinleri ve mikropları dışarı atarak daha iyi çalışmasını sağlar ve hücrelerin kendini yenilemesine yardımcı olur. Ayrıca karaturp, detoks özelliği sayesinde cilt sağlığınız için de şifalı bir bitkidir.
 • Meryem Ana Dikeni: Meryem ana dikeni, karaciğer için en güçlü arındırıcılardan biridir. Çoğu ilacın hammaddesi olan bu bitki, Dünya Sağlık Örgütleri tarafından alkol ve bazı ilaçların zararlarına karşı bir numaralı şifa kaynağı olarak kabul edilmiştir. Ancak hamile olanların kullanması sakıncalı görülmektedir. Meryem ana dikenini şifalı ürünler ve baharatçılardan temin edebilirsiniz.
 • Biberiye: Akdeniz iklimlerinde yetişen ve ülkemizde de çoğu hastalık için kullanılan bir şifa kaynağıdır. Biberiyenin içinde bulunan tonik ve anti enfektif özellikleri sayesinde karaciğerden toksinleri ve mikropları arındırarak, karaciğerin yenilenmesini ve daha dinç olmasını sağlar. Ayrıca biberiye, karaciğerimizi yenilemek ve direncini artırmanın yanı sıra aşırı yorgunluk belirtileri olanlarda yorgunluğu alır ve vücudu dinç tutar. Biberiyeyi suda kaynatarak çay şeklinde, günde aşırıya kaçmamak şartı ile maksimum üç fincan kadar tüketebilirsiniz.
 • Şahtere Otu: Karaciğerde bulunan toksinleri ve mikropları sindirim yolu ile atması açısından önemli bir şifa kaynağıdır. İdrar söktürücü özelliği ile toksinleri vücuttan atar ve safra kesesine uyarılar yaparak karaciğerin toksinlerden ve mikroplardan arınmasını sağlar. Bu şekilde karaciğerin kendini yenilemesine yardımcı olur. Şahtere otunu eczanelerden kapsül veya şurup şeklinde alarak tüketebilirsiniz. İsterseniz de bitki şeklinde alarak suda kaynatarak çay şeklinde tüketebilirsiniz.

Bunlar gibi karaciğer dostu olan başka yiyecekler de mevcuttur. Günlük tüketimini artırarak karaciğerimize fayda sağlayacak besinler ise:

 • Soğan
 • Sarımsak
 • Brokoli
 • Zerdeçal
 • Çilek
 • Yoğurt
 • Baklagiller
 • Kırmızı Üzüm

Sonuç olarak, karaciğer sağlığını korumak ve desteklemek için doğru besinleri tüketmek oldukça önemlidir. Bu yiyecekler, karaciğerin daha sağlıklı ve işlevsel kalmasına yardımcı olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Uygu

12 Temmuz 2024 Cuma

Karaciğer dostu yiyecekleri tüketmek karaciğerimin kendini yenilemesine yardımcı olur mu? Özellikle enginarın ve karaturpun karaciğer üzerindeki etkileri nelerdir? Sigara ve alkol kullanımını tamamen bırakmadan bu besinler yine de faydalı olabilir mi? Ayrıca, Meryem Ana dikeni ve biberiyenin kullanım miktarları konusunda dikkat etmem gereken bir şey var mı?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Uygu,

Karaciğer dostu yiyecekler tüketmek, karaciğerinin sağlıklı kalmasına ve kendini yenilemesine yardımcı olabilir. Enginar ve karaturp gibi besinler, karaciğerin detoksifikasyon süreçlerini destekler ve antioksidan içerikleri ile karaciğer hücrelerini korur. Ancak sigara ve alkol kullanımını tamamen bırakmak, bu besinlerin etkisini daha da artırır.

Meryem Ana dikeni ve biberiye kullanımına gelince, her iki bitkinin de fazla kullanımının olumsuz etkileri olabilir. Günlük kullanım miktarları konusunda bir uzmana danışmanı tavsiye ederim. Genellikle Meryem Ana dikeni günlük 200-400 mg aralığında kullanılabilirken, biberiye çayı günlük bir bardak ile sınırlandırılabilir.

Sağlıklı günler dilerim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karaciğer Kanserinde Beslenme Şekilleri

Karaciğer Kanserinde Beslenme Şekilleri

Güncel

Karaciğer Enzim Yüksekliği

Karaciğer Enzim Yüksekliği

Güncel

Karaciğer Büyümesinin Zararları Nelerdir?

Karaciğer Büyümesinin Zararları Nelerdir?