Karaciğer Kalsifikasyon Nedir?
08 Temmuz 2024

Karaciğer Kalsifikasyon Nedir?


Karaciğer kalsifikasyonu, karaciğerin kapsülünde, damar yapısında veya parankiminde farklı lokalizasyonlarda görülen kalsiyum birikimidir. Bu durum, çeşitli patolojik süreçlerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir ve sıklıkla başka anomalilerle birlikte görülebilir. Bu anomaliler arasında organ malformasyonları ve kromozom anomalileri yer alır. Ayrıca, enfeksiyon hastalıkları da karaciğer kalsifikasyonuyla birlikte görülebilir.

Tanısı

Karaciğerdeki kalsifikasyonun tanısı ultrasonografi ile konulabilir. Kalsifikasyonun yerleşim yeri, rahatsızlık hakkında bilgi verebilir. Örneğin, bağırsak delinmesi sonucunda oluşan mekonyum kalsifikasyonları genellikle karaciğerin kapsülünde görülürken, parankimdeki kalsifikasyonlar daha çok patolojik olaylara bağlı olarak gelişir.

Karaciğer Kalsifikasyonlarının Nedenleri

Karaciğer kalsifikasyonlarının altında yatan nedenler, patolojiye bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Bu nedenler arasında:
  • Mekonyum peritoniti
  • Damar lezyonları
  • Enfeksiyonlar
  • Neoplazik oluşumlar

Mekonyum peritonitiste, karaciğerde kapsül boyunca kalsifikasyon görülmesinin dışında karın içi zarında ve bağırsaklar arasında yaygın olarak kalsifiye odaklara rastlanır. Ayrıca bağırsak delinmesine bağlı olarak bağırsakta genişlemiş alanlar ve karın içinde sıvı birikmesi (asit) bulgusu da görülebilir. Bu durumda ek olarak ekojenik bağırsak görüntüsü de mevcuttur ve kistik fibrozis olasılığı düşünülmeli, gerekli testler yapılmalıdır. Mekonyum peritonitisti, ek olarak gastroşizis, volvulus, bağırsak atrezisi ve Hirschsprung hastalığı gibi patolojik durumlarla da beraber görülebilir.

Gebelikte geçirilen bazı enfeksiyonlar, karaciğerde kalsifikasyonların görülmesine neden olabilir. Örneğin:
  • Toksoplazma
  • Varisella zoster
  • Kızamıkçık
  • Sifiliz
gibi enfeksiyonlar, karaciğer parankiminde lokalize kalsifiye alanlar oluşturabilir.

Karaciğerdeki neoplazmlar nadiren görülür, ancak kalsifikasyona yol açabilirler. Hemangiom, hamartom ve teratom gibi neoplastik oluşumlar bu duruma örnek olarak gösterilebilir. Fetusta nadir olarak görülen safra taşları da karaciğerde kalsifiye görünüm oluşturabilen diğer bir durumdur.

Karaciğerin iskemik infarktı da karaciğerde yaygın veya lokalize alanlar halinde kalsifiye görünüme sebep olabilir. Bu durum, karaciğerdeki damarların yetmezliği sonucu oluşan doku hasarına bağlıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

EmineÇkm

19 Haziran 2024 Çarşamba

Ana damarın karciğerde tıkalı olup uan damarlarla beslenmesi tehlikelimidirTedavisi varmıdır?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

EmineÇkm, bu tür bir durum ciddi olabilir ve mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Ana damarların tıkanıklığı karaciğer fonksiyonlarını etkileyebilir ve tedavi gerektirebilir. Tedavi seçenekleri, tıkanıklığın sebebine ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilir. Doktorunuz size en uygun tedavi planını önerecektir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karaciğer Nakli Maliyeti Nedir?

Karaciğer Nakli Maliyeti Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Metastazı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Metastazı Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Karaciğer Yetmezliği Tedavisi

Karaciğer Kisti Bitkisel Tedavi

Karaciğer Kisti Bitkisel Tedavi

Karaciğerde Anekoik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğerde Anekoik Kist Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Nerede Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karaciğer Nerede Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Karaciğer Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Karaciğer Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Karaciğer Boyutları

Karaciğer Boyutları

Güncel

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer?

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer?